A könyvet egyébként egy kocsiút alatt olvastam el. :D |
Miről is szól dióhéjban a sztori? Az életről. Egy fiatal lányról és fiúról, akik nap, mint nap küzdenek egy halálos betegséggel, a rákkal. A családjaikról, és barátaikról, akik mind-mind máshogy élik meg ezt az életet. Egy íróról, aki döbbenetet hoz a cselekménybe, akit egy semmirekellő alaknak titulálhatunk mérgünkben, pedig ő az egyik legfontosabb karaktere a könyvnek. Most kifejteném nézeteimet a teljes elfogulatlanság jegyében.
Nyers véleményem szerint, ez a történet valamilyen. Azért írom így - valamilyen - mert nem mondhatom rá, hogy jó, de azt se, hogy rossz. Ha ilyen szigorú akarok lenni a könyvhöz, azt sem mondhatom rá, hogy elment egynek.
A kép forrása a We Heart It. |
A válasz arra, hogy mi a rossz, és a jó ebben a történetben, megválaszolja azt is, hogy mi a rossz, és a jó a létünkben.
Mitől lesz szörnyű a könyv és az élet? A betegségektől, a kegyetlenségtől, a fájdalomtól, a megszegett ígéretektől, mindattól, ami valós, ami összetöri a fantasztikus, egyben valótlan képzelgéseinket a világról. Mindaz, ami tényként lebeg a szemünk előtt, összetörve az illúziót; csak szörnyű érzéseket kelt bennünk. De emellett észben kell tartanunk, hogy mindez benne van a pakliban; az élet, ezáltal egy könyvbéli kitalált élet is helyenként gonosz tud lenni és nem kímél senkit.
És mi az, ami csodálatos a könyvben, továbbá az életben is? Hát azok a pillanatok, amikor nem a problémákra fókuszálunk, amikor megelégszünk az édes tudatlansággal. Amikor abban a meghitt percben élünk, hogy nincs miért aggódnunk, mert az élet szép. Kedvenc elfoglaltságunkat végezzük, szerelembe esünk, szabadnak érezzük magunkat.. és a metaforáknak élünk.
A jó és a rossz tányérról mind a könyvben, mind az életben vegyesen kapunk. Így élet az élet, így van egyensúly a Földön. Bár igaz, a rosszat nem szeretjük, és nehezen fogadjuk el, attól még van, létezik, és néha ki kell húznunk a fejünket a földből, hogy szembe nézzünk vele. Mert ha hagyjuk elburjánzani a hitvány gondolatainkat, na meg fejet hajtva teret adunk nekik, akkor esély sincs a jóra, a szabadságra, a kellemes pillanatokra. Meg kell élni és le kell győzni a rossz időket. Ezért is szól John Green könyve a létről. Mert az egész egy metafora.. szerintem Augustus biztosan kedvelné. 😊
„A világ nem kívánságteljesítő gyár."
McReggeli®-vel filozofáltam a korai órákban. :) |
Szerettem és utáltam a könyvet úgy, ahogy az életet is szeretem és néha utálom is. A boldog pillanatok felpezsdítik a véremet, a szomorúak pedig letaglóznak. Ezek a gondolatok csak így összecsaptak bennem, hiszen a Csillagainkban a hiba nem csak egy regény. Ellentét, párhuzam, metafora, ismétlés és megannyi érzelem: Irodalmi Mű, így nagybetűvel.
Aki nem találja benne az értéket, nos az így járt. Én megtaláltam benne azt a különlegességet, amit csak kevés író tud adni. Nyers őszinteséget, humort és egy kis bizarrságot. Mert az élet már csak ilyen; nem mindig kapjuk azt, amit vártunk, ergo nem mindenkinek tetszik az, amit éppen érzékel.
„Az a különös a házakban, hogy szinte mindig olyanok, mintha semmi sem történne bennük, noha az életünk javarészt odabent zajlik. Van ennek köze az építészethez?"Köszönöm John Green, hogy írsz! Köszönettel tartozom, hogy a Papírvárosok olvasása után a Csillagainkban a hiba nem okozott számomra csalódást! Be kell vallanom, imádom a stílusodat, és azt, ahogy a könyveid filozofálgatásra késztetnek. Köszönöm! 😊
Ajánlom mindazoknak, akik értik a metaforákat.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése